5 Minute Pediatric Consult

Descarcă Consult Pediatric 5‑Minute – Referință Clinică

0.0
Descărcare indisponibilă
Screenshot 1

Descriere

Download 5 Minute Pediatric Consult – consult pediatric, referință medicală, medicină pediatrică, instrument clinic, aplicație medicală, diagnostic, tratament, medicamente, urmărire, coduri ICD-10, îngrijire pediatrică, sănătate, referință clinică, referință pediatrică, sănătate pediatrică, resursă medicală

Prezentare generală

5 Minute Pediatric Consult este o aplicație mobilă specializată concepută pentru profesioniștii din domeniul sănătății implicați în îngrijirea sugarilor, copiilor și adolescenților. Ea servește ca un instrument clinic de referință rapidă, permițând practicienilor medicali să acceseze informații bazate pe dovezi despre peste 500 de boli și afecțiuni într-un format concis și structurat. Aplicația răspunde nevoii de suport decizional rapid și fiabil în timpul consultațiilor pacienților, în special în medii clinice cu ritm alert, cum ar fi departamentele de urgență, clinicile ambulatorii și secțiile spitalicești. Scopul său principal este de a asista în diagnostic, planificarea tratamentului, selecția medicamentelor, recomandările de urmărire și considerațiile clinice asociate – elemente critice pentru furnizarea unei îngrijiri pediatrice la timp și precise.

Utilizatorii vizați includ pediatri, rezidenți, asistente medicale, asistenți medicali și alți furnizori de servicii de sănătate care lucrează în pediatrie și sub-specialități conexe. Conținutul aplicației este dezvoltat și publicat de Wolters Kluwer Health | Lippincott Williams & Wilkins, un nume bine stabilit în editarea medicală, conferind credibilitate și fiabilitate informațiilor prezentate. Cazuri de utilizare din viața reală includ triajul de urgență, pregătirea pre-consultă, documentarea clinică și educația medicală continuă. În ecosistemul mai larg al aplicațiilor, 5 Minute Pediatric Consult ocupă un loc de nișă ca o referință clinică portabilă și de încredere care susține luarea deciziilor la punctul de îngrijire, sporind atât eficiența, cât și rezultatele pentru pacienți.

Deși dezvoltatorul nu a furnizat detalii tehnice suplimentare, accentul aplicației pe conținut structurat, sub formă de puncte și integrarea codurilor ICD-10 sugerează un design optimizat pentru recuperarea rapidă a informațiilor. Includerea de subiecte actuale precum Sindromul de Abstinență Neonatală, Refuzul Vaccinării, Virusul Zika, Virusul Chikungunya, Tinerii Transgeni și Urmărirea Absolvenților NICU indică un angajament de a aborda provocările clinice contemporane și în evoluție în pediatrie.

Caracteristici cheie și funcționalitate

  • Conținut clinic cuprinzător: Peste 500 de boli și afecțiuni cu informații structurate despre diagnostic, tratament, medicamente, urmărire și factori asociați.
  • Subiecte actualizate: Includerea problemelor clinice emergente, cum ar fi Sindromul de Abstinență Neonatală, Refuzul Vaccinării și îngrijirea tinerilor transgeni.
  • Integrarea codurilor ICD-10: Acces direct la coduri de diagnostic standardizate pentru facturare și documentare precise.
  • Anexă reorganizată: Actualizată cu identificatori unici pentru afecțiuni genetice, modele de moștenire, gene implicate și descrieri clinice.
  • Format concis, sub formă de puncte: Prezentare simplificată a informațiilor cheie pentru înțelegere rapidă în timpul întâlnirilor clinice.
  • Actualizări regulate ale conținutului: Aplicația este actualizată periodic pentru a reflecta cele mai noi ghiduri medicale și descoperiri de cercetare.

Fiecare caracteristică este adaptată pentru a susține luarea deciziilor clinice în timp real. De exemplu, un rezident pediatric care evaluează un copil cu suspiciune de sindrom congenital Zika poate accesa rapid criteriile de diagnostic, protocoalele de tratament și recomandările de urmărire. În mod similar, un furnizor care gestionează un pacient cu o tulburare genetică recent diagnosticată poate folosi anexă reorganizată pentru a identifica modelele de moștenire și caracteristicile clinice asociate. Integrarea codurilor ICD-10 facilitează documentarea și facturarea fără sincope, reducând povara administrativă. Accentul aplicației pe concizie și claritate asigură că deciziile sensibile la timp sunt susținute fără supraîncărcare informațională.

Interfață, UX și performanță

Aplicația dispune de o interfață intuitivă, ușor de navigat, concepută pentru utilizarea în medii clinice cu presiune ridicată. Informațiile sunt prezentate într-un format curat, sub formă de puncte, minimizând sarcina cognitivă și permițând scanarea rapidă. Navigarea este structurată în jurul căutării bazate pe afecțiune și navigării pe categorii, permițând utilizatorilor să localizeze conținutul relevant eficient. Layout-ul prioritizează lizibilitatea, cu titluri clare, tipografie consistentă și secționare logică.

Deși dezvoltatorul nu a enumerat metrici de performanță formale, designul aplicației sugerează optimizare pentru răspuns rapid pe diverse dispozitive iOS. Utilizatorii se pot aștepta la tranziții fluide între secțiuni și timpi de încărcare rapizi pentru conținutul accesat frecvent. Stabilitatea pare a fi o prioritate, având în vedere ciclul regulat de actualizări și background-ul profesional al dezvoltatorului. Experiența utilizatorului este îmbunătățită și de absența animațiilor inutile sau a distragerilor, menținând focusul pe datele clinice.

Performanța pe diferite categorii de dispozitive nu a fost divulgată. Totuși, dimensiunea fișierului de 415,5 MB indică o sarcină de date substanțială, probabil incluzând active multimedia și materiale de referință. Acest lucru poate afecta cerințele de descărcare și stocare pe dispozitivele mai vechi sau cu spațiu limitat. Funcționalitatea aplicației este așteptată să rămână consistentă pe versiunile iOS suportate, deși detalii specifice de compatibilitate nu au fost furnizate.

Compatibilitate platformă și cerințe tehnice

5 Minute Pediatric Consult este disponibil exclusiv pe platforma iOS. Necesită iOS 13.0 sau o versiune ulterioară, deși cerințele specifice nu au fost complet divulgate de dezvoltator. Dimensiunea fișierului este de 415,5 MB, ceea ce poate afecta disponibilitatea spațiului de stocare pe dispozitive cu capacitate limitată. Utilizatorii ar trebui să se asigure că dispun de spațiu suficient înainte de instalare.

Versiunea 3.1.0 a fost lansată pe 1 aprilie 2024. Aplicația este actualizată regulat cu conținut nou și îmbunătățiri de funcționalitate pentru a menține acuratețea și relevanța clinică. Fiind un serviciu bazat pe abonament, accesul la întregul set de caracteristici și conținut depinde de un abonament anual auto-reînnoit, cu prețul de 89,99 USD.

Pro și Contra

Pro

  • Conținut curat de experți, realizat de profesioniști medicali și editori recunoscuți.
  • Acoperire cuprinzătoare a peste 500 de afecțiuni pediatrice cu informații structurate și acționabile.
  • Integrarea codurilor ICD-10 pentru documentare clinică și facturare.
  • Actualizări regulate care asigură că informațiile rămân actuale și bazate pe dovezi.
  • Interfață intuitivă optimizată pentru luarea rapidă a deciziilor clinice.
  • Include subiecte emergente și de impact ridicat relevante pentru practica pediatrică modernă.

Contra

  • Necesită un abonament plătit pentru acces complet; descărcarea gratuită nu include tot conținutul.
  • Dimensiunea aplicației este relativ mare, 415,5 MB, ceea ce poate fi o problemă pentru dispozitive cu spațiu limitat.
  • Disponibilitatea exclusivă pe iOS limitează accesul pentru utilizatorii Android.
  • Costul abonamentului poate fi prohibitiv pentru practicienii individuali sau pentru rezidenți cu bugete restrânse.
  • Metrici de performanță și detalii de compatibilitate specifice nu au fost furnizate.

Întrebări frecvente

Este 5 Minute Pediatric Consult disponibil pentru Android?

Aplicația este în prezent disponibilă doar pe iOS. Nu a fost listată nicio versiune Android de către dezvoltator.

Ce este inclus în abonamentul anual?

Abonamentul anual de 89,99 USD oferă acces complet la tot conținutul, inclusiv actualizări, subiecte noi și anexă reorganizată. De asemenea, include integrarea codurilor ICD-10 și instrumente de referință clinică.

Cât de des este actualizată aplicația?

Aplicația este actualizată regulat cu conținut nou și îmbunătățiri de funcționalitate pentru a asigura acuratețea și relevanța clinică. Data lansării versiunii 3.1.0 a fost 1 aprilie 2024.

Pot folosi aplicația offline?

Deși funcționalitatea offline nu a fost confirmată explicit, designul aplicației sugerează că conținutul descărcat poate fi accesat fără conexiune la internet după sincronizarea inițială.

Este aplicația sigură și conformă cu standardele de date medicale?

Aplicația este dezvoltată de Wolters Kluwer Health | Lippincott Williams & Wilkins, un editor de încredere în educația medicală și instrumentele clinice. Cu toate acestea, detalii specifice de conformitate, cum ar fi HIPAA sau GDPR, nu au fost divulgate.

Gânduri finale

5 Minute Pediatric Consult se evidențiază ca un instrument de referință clinică de mare valoare, adaptat cerințelor unice ale profesioniștilor din domeniul sănătății pediatrice. Formatul său structurat și concis, combinat cu conținutul curat de experți și actualizările la timp, îl face un activ indispensabil în mediile de punct de îngrijire. Includerea subiectelor emergente și a anexei genetice reorganizate îi sporește utilitatea într-un spectru larg de sub-specialități pediatrice.

Deși costul abonamentului și exclusivitatea pe iOS pot limita accesibilitatea pentru unii utilizatori, profunzimea, fiabilitatea și relevanța clinică a aplicației justifică investiția pentru pediatrii practicanți, rezidenți și profesioniștii din sănătate aliați. Pentru cei care se bazează pe informații precise și actualizate la patul pacientului, această aplicație oferă o valoare semnificativă.

Download 5 Minute Pediatric Consult now

Scanat cu TotalVirus

Acest software a fost scanat pentru malware și verificat ca sigur pentru descărcare.

Ghiduri și tutoriale pentru 5 Minute Pediatric Consult

Cum se instalează 5 Minute Pediatric Consult
  1. Apasă butonul Previzualizare / Descărcare de mai sus.
  2. După redirecționare, acceptă termenii și apasă Instalare.
  3. Așteaptă finalizarea descărcării 5 Minute Pediatric Consult pe dispozitivul tău.
Cum se folosește 5 Minute Pediatric Consult

Acest software este folosit în principal pentru funcțiile descrise mai sus. Deschide aplicația după instalare pentru a-i explora capacitățile.

Recenzii utilizatori pentru 5 Minute Pediatric Consult 0

    Nu s-au găsit recenzii

Aplicații similare

Aplicații recomandate

WinZip 1 zip unzip tool

WinZip 1 zip unzip tool

iPhone OS

Descarcă aplicații
Recover

Recover

iPhone OS

Descarcă aplicații
Night Stand HD

Night Stand HD

iPhone OS

Descarcă aplicații
Morning Kit

Morning Kit

iPhone OS

Descarcă aplicații
Alarm Clock Free

Alarm Clock Free

iPhone OS

Descarcă aplicații